20 Nisan 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Galatasaraylı Gomis'e 'maymun' diyen Hakan Hepcan'a 2 yıl hapis cezası!

Fenerbahçe ile Trabzonspor arasında oynanan karşılaşma sırasında Galatasaraylı futbolcu Bafetimbi Gomis hakkında attığı tweette maymun benzetmesi yapan Hakan Hepcan hakkındaki soruşturma tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Spor Suçları Savcısı Asım Ekren tarafından düzenlenen iddianamede, Galatasaray Spor Kulübü şikayetçi olarak yer alırken; futbolcu Gomis ise mağdur sıfatıyla yer aldı.

Galatasaraylı futbolcu Gomis’e maymun benzetmesi yaptığı gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılan sosyal medya fenomeni Hakan Hepcan’a istenen ceza belli oldu. Hepcan hakkında Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve Hakaret içeren tezahüratta bulunma suçlarından iddianame düzenleyen savcılık, şüphelinin 3 yıla kadar hapsini talep etti.

OLAY NASIL GELİŞTİ?

Sosyal medya fenomeni ve müzisyen olan Hakan Hepcan Senegal asıllı Fransız oyuncu Bafetimbi Gomis hakkında sosyal medya hesabında şu sözlere yer verdi: “Bizim takım oturana kadar lig biter hacı. Galatasaray’da bi tane maymun var topa düşman gibi vurup yere falan atıyo kendini işimiz çok zor” şeklinde ifadeler kullanan Hepcan, Galatasaraylı taraftarların büyük tepkisiyle karşılaştı.

Olay sonrası yoğun tepkiyle karşılaşan Hakan Hepcan, kısa bir süre sonra konuyla ilgili olarak özür diledi.

Hakan Hepcan olay sonrası şu ifadelerde bulundu: “Üzgünüm ama o istediğiniz kişi değilim. Tanıyanlar bilir, ırkçılık falan alakam olmaz, tamamen yanlış anlaşılma. Bayılıyosunuz linç etmeye” ve “Yine de yanlış anlaşıldıysam özür boynumun borcudur “özür dilerim” ırkçılık, faşizim nefretimdir. Bunu açıklamak zorunda olmak bile korkunç.” ifadelerini kullandı.

ALENEN AŞAĞILADIĞI…

Savcılık, şüpheli Hakan Hepcan’ın sosyal medya hesabı Twitter üzerinden attığı tweetin, her ne kadar isim geçirilmemiş ve üstü kapalı bahsedilmişse de niteliğinde mağdurun şahsına dair olduğunu vurguladı. İddianamede, şüphelinin kamuoyunca bilinmesi, sosyal medyada takip eden kişi sayısının fazla oluşu, mağdur futbolcunun ten rengi gözetildiğinde kamu güvenliği açısından tehlike arz ettiği ifade edildi.

1 YILDAN 3 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

Şüphelinin mağduru alenen aşağıladığı belirtilen iddianamede, Hakan Hepcan hakkında Halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi. Ayrıca şüphelinin Hakaret içeren tezahüratta bulunma suçundan ise 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun uyarınca 15 günden az olmamak üzere adli para cezasına çarptırılmasını talep edildi.

ASLİYE CEZA MAHKEMESİNDE YARGILANACAK

Savcılık, kendisinin bulunduğu ortamda olayın gerçekleşmemesi ve mağdurun yoğun iş temposu nedeniyle ifadesini almaya gerek görmedi. Şüpheli Hakan Hepcan, iddianame kabul edilirse asliye ceza mahkemesinde hakim karşısına çıkacak.

ADLİ KONTRAL KARARIYLA SERBEST BIRAKILMIŞTI

Hakan Hepcan tweet sonrası Galatasaray’ın şikayeti üzerine başlatılan soruşturmada savcılıkça tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edilmişti. Nöbetçi mahkeme ise Hepcan’ı adli kontrol kararıyla serbest bırakılmasına karar vermişti.

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü